ilansitesi.net
ataşehir escort
Bugun...Savdes Senbaşkanı Tuncay Cengiz: “HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMAYACAĞIZ”

Savdes Sen başkanı Tuncay Cengiz ve yönetimi sendika üyeleri ile birlikte Tokat’ta kahvaltıda bir araya geldi. Savdes Sen’in hiçbir zaman siyasallaşmayacağını ve hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayacağını vurgulayan Başkan Cengiz “Siyasi iktidar kim olursa olsun vatanla , milletle, bayrakla problemi olmayan bütün siyasi partilere eşit mesafede duracak ve seviyeli bir ilişki yürüteceğiz. Yalnız bu temas arka bahçe olmak değil, bu temas seviyeli, ilkeli bir temas” şeklinde konuştu.

facebook-paylas
Güncelleme: 05-01-2022 12:02:17 Tarih: 05-01-2022 11:31

Savdes Senbaşkanı Tuncay Cengiz: “HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMAYACAĞIZ”

Savdes Sen (Savunma Güvenlik ve Destek Hizmetleri Sendikası)başkanı Tuncay Cengiz beraberinde Genel başkan yardımcısı Sebahattin İlgin, Disiplin kurulu üyesi Zeki Altunsay,Denetleme kurulu üyesi Halil İbrahim Aslan, Emniyet 1 Nolu Şube Başkanı Selçuk Özdemir ve Karadeniz Bölge Şube Başkanı Aziz Özyılmaz  ile Tokat, Samsun ve Amasya illerinden gelen sendika şube başkan yardımcıları ve üyeleri ile birlikte Tokat’ta kahvaltıda buluştu. Yeni bir stratejik yönetim anlayışına geçtiklerini söyleyen Başkan Cengiz “Emniyet Genel Müdürlüğümüz,Silahlı Kuvvetlerimiz , Savunma Bakanlığımız,Jandarma Genel Komutanlığımız gibi Türkiye Cumhuriyetinin en hassas kurumlarında görev yapan arkadaşlarımızı

hem kaynaştırma hem de herkes birbirini tanısın diye bu tür toplantılarımızı devamlı yapacağız. Özellikle hemşehriniz olmaktan kaynaklı sürekli bir ayağımız burada olacak. Bundan sonra ki süreçte hem ben geldikçe hemde sizler Ankaraya yolunuz düştükçe hep kapımız açık .Sizlerle birlikte olmayı hep arzu ediyoruz” şeklinde konuşarak açıklamalarına devam etti.

 

"TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BAĞIMSIZ SENDİKASIYIZ"

Sadece MSB ve TSK'da (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) örgütlü olduklarını fakat Ağustos 2021'de hükümet ile yetkili konfederasyon arasında yapılan 6'ncı dönem toplu sözleşme ile getirilen %1 örgütlenme barajı nedeniyle yeni bir yapılanmaya gittiklerini belirten Savdes Sen başkanı Tuncay Cengiz  “Öncelikle Savdes sen Silahlı Kuvvetler Bünyesinde kurulmuş bir kurum sendikasıydı. Fakat geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan 6. Dönem toplu sözleşme sonrasında çıkarılan %1 barajı gibi kötü bir uygulamanın sonrasında barajın altında kalan sendikalar ile birlikte ortak hareket ederek hem onların sendika mücadelesini devam ettirebilmek hem de birlikten güç doğar mantığında daha güçlü bir şekilde sendika mücadelesini yürütmek için biz Silahlı kuvvetler bünyesinden ve kurum sendikası mantığından çıkıp  büro, bankacılık ve sigortacılık hizmeti konumundaki 52 kurumla örgütlenme kararı aldık.Şuan 13 tane şubemiz, 81 vilayette temsilciliğimiz var.Hangi ile giderseniz gidin hangi ilde bir ihtiyacınız olursa olsun o ilde bir Savdes Sen temsilcisini size destek olacak yada çocuğunuzun bir ihtiyacı olduğunda  arayabileceğiniz orda ki öğrencinize,askerinize sahip çıkacak bir temsilcimiz 81 ilin tamamında var.13 tane de şubemiz var,devamı da gelecek.Hatta Savdes Sen’in yurt dışında da üyesi var. Şu anda yurt dışında Dış İşleri Bakanlığına bağlı temsilciliklerde görev yapan 6 tane farklı ülkede de temsilcimiz var.Çünkü biz yeni süreçle birlikte şuanda 10.000 üye sayısını geçmiş durumdayız ve Türkiye’ nin en büyük bağımsız sendikasıyız. Sizlerin bize verdiği destekle şuan itibariyle Savdes Sen Türkiye Cumhuriyetindeki siyasallaşmamış, bağımsızlığını koruyan en büyük bağımsız sendikadır. Hedefimiz 2023 yılı toplu sözleşme masasında bütün bizim hizmet kolumuzdaki bütün memur arkadaşlarımızı orda temsil etmek” dedi.

 

“TÜRKIYE’NIN BAĞIMSIZ EN BÜYÜK KONFEDERASYONU OLACAĞIZ”

Kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz için o toplu sözleşme masasına hükümetle bizim oturma vaktimiz geldi diyen Başkan Cengiz “ Önümüzdeki süreç içerisinde inşallah diğer hizmet kollarında yani sağlık gibi, eğitim gibi birçok hizmet kolunda örgütlenerek tüm Türkiye’nin bağımsız en büyük konfederasyonu olacağız.İnşallah konfederasyon olarak bu sendika hiçbir zaman siyasallaşmayacak bu sendika hiçbir siyasi partinin arka bahçesi de olmayacak ancak siyasi iktidar kim olursa olsun vatanla ,milletle,bayrakla problemi olmayan bütün siyasi partilere eşit mesafede duracak ve seviyeli bir ilişki yürütecek.Sonuçta haklarla ilgili yapılacak her işlemde mutlaka siyasilere temas etmek zorundasınız.Ama bu temas arka bahçe olmak değil, bu temas seviyeli ilkeli bir şekilde yürütülecek bir temas olacak,ortak çalışma olacak.Ne için hak ve hukuk için. Yine söylüyorum, Savdes sen’in 1 tane derdi var hak ve hukuk mücadelesi yapmak. Bugüne kadar geldiğimiz süreçte de TSK bünyesinde ki faaliyetlerimizde de diğer sendikalarla birleştiğimiz süreçte de tek derdimiz bu oldu.Hep hak ve hukuk mücadelesi yaptık” dedi.

 

“SİYASALLAŞTIRILMIŞ KONFEDERASYONLAR TOPLU SÖZLEŞMELERDE BİZLERİ MASADA BIRAKTI”

Bugüne kadar birçok kazanımlarının olduklarını söyleyen Başkan Cengiz açıklamasına şu şekilde devam etti:

Yaptığımız çalışmaların kimi size yansıdı, kimi yakın arkadaşınıza yansıdı.Henüz cebimize yansıyan bir şey olmadı.Cebimize yansıyacak şey o toplu sözleşme masalarıydı.Ama ne oldu 6 dönemdir siyasalaştırılmış konfederasyonlarının bizi o masada bırakmasıyla hep karşı karşıya kaldık.Kasım ayında yoksulluk sınırı 10.395 TL olarak açıklandı.Bu ay 13.000 TL olarak açıklandı. Yani Türkiye Cumhuriyetinde 13 bin tl’nin altında maaş alan geliri olan 4 kişilik aile yoksul.Halimizi siz düşünün.Bugün maaşı 5 bin tl olan memurlar var asgari ücret 4250 tl. Şu anda devlet memurlarının bir kısmı maalesef asgari ücret ve açlık sınırı seviyesinde ücret alıyor.

 

DEVLETİ TEMSİL EDEN İNSANLAR BUNLARI HAK EDİYOR MU ?

Hepimiz devlet memuruyuz biz bu olanları hak etmiyoruz. Birlik olma zamanı.O yüzden biz yeni yönetim anlayışına geçtik.Biz geleceği planlıyacağız. Geleceğin mücadelesini yapacağız. Artık mevcut siyasallaşmış konfederasyonlar ile hiçbir yere gitme ihtimalimiz yok.Her toplantıda, her televizyon programında söylüyorum Albert Einstein’ın sözünü “aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek ahmaklıktır.” 6 dönemdir toplu sözleşmede aynı şeyler yapılıyor.%3 - %5 - %7 gibi hep aynısı yapılıyor.

 

HİÇ ENFLASYON FARKI ÇIKMADAN TOPLU SÖZLEŞME SONUÇLANDIĞINI GÖRDÜNÜZ MÜ ?

Her imza atılan toplu sözleşmenin hemen akabinde bir bakıyorsunuz . 3 ay geçiyor Enflasyon farkı çıkıyor. Hiç mi hesap bilmiyorsunuz,hiç mi ekonomi bilmiyorsunuz.Bilmiyorsanız ne diyor Peygamberimiz “İşi ehline vereceksin” İş ehline verilecek.O zaman eğer ekonomiden anlamıyorsanız maliyeden anlamıyorsanız bir hesap kitap yapamıyorsanız %3 lere %5 lere devlet memurları devleti temsil eden insanları mahkum ediyorsanız ve sonrasında her seferinde arkasında enflasyon farkı çıkıyorsa o zaman bunun hesabını da vermek durumundasınız.Artık bu dönemin değişmesi lazım.

 

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDAN ŞAŞMADIK

Bakın en hassas en sıkıntılı kurumlarda bizler sendikacılık yapıyoruz.Rütbenin,statünün farklı olduğu kurumlarda sendikacılık yapıyoruz.Halk hukuk mücadelesi veriyoruz.Hiçbir şekilde doğru bildiğimiz yoldan biz bugüne kadar şaşmadık inşallah bundan sonra ki süreçte de şaşmayacağız.Biz burada askerlik şubelerinde çalışan arkadaşlarımız var.Taşerondan geçen işçiler var.Firma elemanlarıydı.Sonrasında kadroya geçirildi.Peşinden geçtiğimiz toplu sözleşmeyle beraber hiç kimsenin yaptığı işi küsmemek için söylemiyorum ama devletin memuru asli işi yapan devletin memuru kendisine yardım eden insanlardan daha düşük maaş alıyorsa bunda bir problem vardır.Taşerondan kadroya geçirilen yapı sistemi ya işçi yaparsın ya da memur yaparsın ama asli işi yapan kişiye yardım eden insanların asli işi yapandan daha fazla ücret alması gibi bir mantık maalesef bu konfederasyon ve ortağının bizi getirdiği noktadır.Devlet memuru bu duruma düşürülmemelidir.Resme bütün bakmalıyız o zaman görüyoruz yoksulluk sınırı altındayız .Çoluğumuzun çocuğumuzun geleceği için elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz ama o çocukların geleceğinden kaygı duyuyoruz . Neden?Ekonomik olarak sağlıyabilir miyiz ona bakıyoruz.Ben çok kişiyi görüyorum kredi kartı,kredi çevrilemez hala geldiğini çok gördüm.

 

ENFLASYON FARKI NEREDE?

Ekonomik sistem açısından da bakarsanız ekonomi bir çarkın dönmesi lazım ücretli kesimin bu çarkı dönderebilmesi için ücretli kesiminde harcayabileceği bir gelirinin olması lazım.Kredi kartını kapatarak ,kredileri çevirerek sistemi yürütmeye çalışan bir devlet memurunun gelirinin ekonomiye katkı sağlaması gibi bir şey söz konusu değil ama maalesef bu yetki toplu sözleşmeye bırakılmış memurların maaşlarını iyileştirmeyle alakalı düzenlemeler maalesef o masada sürekli sürekli bırakılıyoruz. O masada ne tür şeylere imza atılıyor ne sonuç çıkıyor bilmiyoruz.Temmuz ayından bugüne 7,47 enflasyon farkı oluştu Aralık ayı daha açıklanmadı bu söylediğim enflasyon farkı da  çarşı Pazar enflasyonu değil bu söylediğim 7,47 enflasyon TÜİK’in enflasyonu hesaplanıyor nasıl hesaplanıyorsa .Türkiye de Pazar enflasyonu %84 ekonomistlerin hesabını söylüyorum.Bizim önümüze getirdikleri enflasyon %18 - %20 külliyen yanlış ama buna rağmen yanlış olduğunu söylediğimz şeye rağmen baktığımız zaman daha şimdi 7,47 belki yarın kaç çıkacak Aralık ayı enflasyonu %10 civarı söyleniyor.Hesap ettiğimiz zaman siz bir sözleşmeye imza atıyorsunuz sizin attığınız imzanın üstüne %12 enflasyon geliyor ve çıkıyorsunuz karşısına peşinden ek protokol yapalım attığı imza kurumadı mürekkebi kurumadı Ağustos ayında attın o imzayı sen %5’e şimdi imza atalımda bilmem ne yapalım.Kimi kandırıyorsun. Başka bi şey daha var. Cumhurbaşkanımız ekonomimiz %5 büyüdü diyor. Bu ne demek? Ülkenin hacminin büyümesi biz büyüdük mü? Siz enflasyona karşı korunursunuz artı büyümeden pay alırsınız bu refah payıdır.Eğer ülke %5 büyüyorsa memurlarında açlığınızı normal enflasyon karşısında korumak için en az Türkiye’nin büyüdüğü rakam kadar memurlarında maaşlarınında büyütülmesi lazım bu ne demek ülkenin büyümesinden pay almaktır.Bugüne kadar hiç alan oldu mu? Olmadı.Her aile büyüyor çocuklar oluyor genişliyor ama maaş hep olduğu gibi kalıyor.Ülke büyüdü ama payımız nerde?Yok.Bu toplu sözleşme masalarında maalesef yapılan pazarlıklar,sözler bizi getirdiği nokta burası bunun için artık gerek silahlı kuvvetlerde aldığımız çalışma kültürü gerekse bu kurumlarda ki yaşadığımız ezilmişliğin verdiği çalışma azmi inşallah bizi çok daha iyi yerlere götürecek.En büyük sendikayız bağımsız yarın o masaya oturan yetkili en büyük sendika olucaz toplu sözleşme masasına oturarak sonrasında da siyasallaşmamış Türkiye’nin en büyük konfedersayonu olarak inşallah hükümette toplu sözleşmelere oturacağız.Bizler oluruz olmayız ama sizlerde bu sözleşmede birer nefersiniz hepimiz birer neferiz inşallah buna hep beraber gidicez sonradan hiçbir gelecek kaygısı duymadan çoluğumuza çocuğumuza güzel bir gelecek bırakacağız” şeklinde sözlerine son Verdi.

Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçilerek toplantı sona erdi.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 38 23 3 12 69 36 81 +33
2 Fenerbahçe 38 21 7 10 73 38 73 +35
3 Konyaspor 38 20 10 8 66 45 68 +21
4 Başakşehir FK 38 19 11 8 56 36 65 +20
5 Alanyaspor 38 19 12 7 67 58 64 +9
6 Beşiktaş 38 15 9 14 56 48 59 +8
7 Antalyaspor 38 16 11 11 54 47 59 +7
8 Fatih Karagümrük 38 16 13 9 47 52 57 -5
9 Adana Demirspor 38 15 13 10 60 47 55 +13
10 Sivasspor 38 14 12 12 52 50 54 +2
11 Kasımpaşa 38 15 15 8 67 57 53 +10
12 Hatayspor 38 15 15 8 56 60 53 -4
13 Galatasaray 38 14 14 10 51 53 52 -2
14 Kayserispor 38 12 15 11 54 61 47 -7
15 Gaziantep FK 38 12 16 10 48 56 46 -8
16 Giresunspor 38 12 17 9 41 47 45 -6
17 Çaykur Rizespor 38 10 22 6 44 71 36 -27
18 Altay 38 9 22 7 39 57 34 -18
19 Göztepe 38 7 24 7 40 77 28 -37
20 Yeni Malatyaspor 38 5 28 5 27 71 20 -44
Takım O G M B A Y P AV
1 MKE Ankaragücü 36 21 8 7 56 31 70 +25
2 Ümraniyespor 36 21 8 7 64 37 70 +27
3 Bandırmaspor 36 19 12 5 56 34 62 +22
4 İstanbulspor 36 17 10 9 57 40 60 +17
5 BB Erzurumspor 36 16 10 10 55 44 58 +11
6 Eyüpspor 36 15 9 12 56 44 57 +12
7 Samsunspor 36 13 11 12 54 46 51 +8
8 Boluspor 36 14 14 8 42 44 50 -2
9 Manisa FK 36 14 15 7 45 44 49 +1
10 Tuzlaspor 36 13 13 10 45 44 49 +1
11 Denizlispor 36 14 15 7 46 50 49 -4
12 Keçiörengücü 36 13 14 9 45 47 48 -2
13 Gençlerbirliği 36 14 16 6 44 54 48 -10
14 Adanaspor 36 12 15 9 40 44 45 -4
15 Altınordu 36 14 19 3 45 62 45 -17
16 Kocaelispor 36 12 16 8 40 49 44 -9
17 Bursaspor 36 12 16 8 43 53 44 -10
18 Menemenspor 36 8 14 14 42 57 38 -15
19 Balıkesirspor 36 3 30 3 26 77 12 -51
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/05/2022 Hatayspor 4 - 1 Giresunspor
 22/05/2022 Adana Demirspor 7 - 0 Göztepe
 22/05/2022 Fatih Karagümrük 0 - 1 Alanyaspor
 22/05/2022 Başakşehir FK 3 - 1 Trabzonspor
 21/05/2022 Beşiktaş 1 - 1 Konyaspor
 21/05/2022 Yeni Malatyaspor 0 - 5 Fenerbahçe
 21/05/2022 Altay 2 - 4 Kasımpaşa
 21/05/2022 Sivasspor 2 - 1 Kayserispor
 20/05/2022 Antalyaspor 1 - 1 Galatasaray
 20/05/2022 Gaziantep FK 2 - 0 Çaykur Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/05/2022 Bursaspor 1 - 0 Menemenspor
 21/05/2022 Kocaelispor 4 - 1 Adanaspor
 21/05/2022 Gençlerbirliği 2 - 4 Ümraniyespor
 21/05/2022 Keçiörengücü 1 - 2 MKE Ankaragücü
 20/05/2022 Denizlispor 4 - 0 BB Erzurumspor
 20/05/2022 İstanbulspor 0 - 0 Bandırmaspor
 20/05/2022 Balıkesirspor 0 - 3 Eyüpspor
 20/05/2022 Tuzlaspor 2 - 4 Samsunspor
 20/05/2022 Boluspor 2 - 1 Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 07/05/2022 Somaspor 0 - 0 İnegölspor
 07/05/2022 Bodrumspor 1 - 2 Adıyaman FK
 07/05/2022 Van Spor FK 4 - 2 Niğde Anadolu FK
 07/05/2022 Sivas Belediyespor 1 - 0 Sakaryaspor
 07/05/2022 Çorum FK 3 - 2 Afjet Afyonspor
 07/05/2022 Bayburt Özel İdare Spor 1 - 0 Ergene Velimeşe
 07/05/2022 Sarıyer 3 - 1 Diyarbekir Spor
 07/05/2022 Ankaraspor 0 - 0 1461 Trabzon FK
 07/05/2022 Kahramanmaraşspor 0 - 1 Turgutluspor
 07/05/2022 Serik Belediyespor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 07/05/2022 Elazığspor 1 - 0 Fatsa Belediyespor
 07/05/2022 Kahta 02 Spor 6 - 0 Başkent Gözgözler Akademi FK
 07/05/2022 Nevşehir Belediyespor 3 - 3 Bergama Belediyespor
 07/05/2022 Batman Petrolspor 2 - 1 Arnavutköy Belediye
 07/05/2022 Sancaktepe FK 0 - 2 Artvin Hopaspor
 07/05/2022 Hendek Spor 0 - 1 Bursa Yıldırımspor
 07/05/2022 1954 Kelkit Bld.Spor 0 - 2 Karaman Futbol Kulübü
 07/05/2022 Çatalcaspor 1 - 0 Osmaniyespor FK
 07/05/2022 Erbaaspor 1 - 4 Belediye Kütahyaspor
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar

2023 seçimlerinde Ak Parti’de kimi vekil görmek istersiniz?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI